KONTSERTMEISTRID


I viiul

Maano Männi

MAANO MÄNNI on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Tiiu Peäske juures, Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) prof. Jüri Gerretzi klassis.

Aastatel 1993-1996 oli ta Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister, 1993-2000 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esimene kontsertmeister, hooajal 2004/2005 Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri külaliskontsertmeister. Aastast 2002 on Maano Männi Vaasa Linnaorkestri kontsertmeister.

Kontsertmeistri ameti kõrval on Maano Männi pidevalt tegev nii solisti kui kammermuusikuna, kelle lavapartneriteks on teiste hulgas Ralf Gothoni (klaver), Torleif Thedéen (tšello), Yuval Gotlibovich (vioola).  
Aastal 2001 asutas Maano Männi koos tšellis Aare Tammesaluga Rudolf Tobiase nimelise keelpillikvarteti, millega on esinetud lisaks Eestile ka Ateenas, Berliinis, Helsingis, Riias, Peterburis ja Stockholmis.
Aastal  2002 moodustas ta ajastuhõngulise Strauss-orkestri, millega on antud üle 40 kontserdi. Viiulisolistina on Männi teinud koostööd paljude dirigentidega, nende hulgas Neeme Järvi, Arvo Volmer, Andrei Boreiko, Tõnu Kaljuste, Vello Pähn, Anu Tali, Juha Kangas, Alexander Vedernikov, Jüri Alperten.
Viimastel aastatel on Maano Männi osalenud Jorma Panula ja Leonid Grini dirigeerimiskursustel ning juhatanud Vaasa ja Pärnu Linnaorkestreid. 

Maano Männi repertuaar hõlmab nii klassikalisi tippteoseid, nüüdimuusikat kui džässiseadeid. Ta on olnud mitmete teoste esmaesitaja Eestis ja võitnud publiku poolehoiu eriilmeliste kavadega.

Maano Männi on salvestanud mitmele plaadifirmale sealhulgas  Erdeklang, Ondine ja Alba Records. Aastal 2012 ilmus CD-album Kuus aastaaega+, kus kõlavad Astor Piazzolla ja Evald Vainu teoseid viiulile ja orkestrile. 
2014. aastal ilmus Vaasa Linnaorkestri CD-plaat Soome lüürikat ja romantikat, millel Maano Männi soleerib enda poolt orkestreeritud viiulipalas Toivo Kuula Notturno Op. 3a / 2.

Alates 2016. aastast mängib Männi Soome Kultuurkapitalile (Kulttuurirahasto) kuuluval prantsuse meistri Charles François Gandi viiulil aastast 1810. 


Arvo Leibur

ARVO LEIBUR on lõpetanud Tartu Lastemuusikakooli Virve Vääri viiuliklassis, Tallinna Muusikakeskkooli prof. Jüri Gerretzi juures ning Moskva konservatooriumi dotsent Irina Botškova juhendamisel.

Ta on kahekordne vabariikliku konkursi laureaat ning pälvinud tiitleid mitmel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. 2005. aastal omistati talle Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia panuse eest ERSO kõlapildi kujundamisse ja silmapaistva solistitegevuse eest, 2008. aastal Hollandi Kuningriigi Oranje-Nassau orden ja 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kaaluka panuse eest Eesti muusikaellu ja keelpillikultuuri arengusse.

Arvo Leibur on solistina esinenud kõigi olulisemate Eesti orkestrite ees lisaks ERSOle Tallinna Kammerorkestriga, Vanemuise sümfooniaorkestriga, Haapsalu Kammerorkestriga, Hortus Musicuse Akadeemilise Orkestriga ning mitmete Hollandi ja Soome orkestritega.
1990. aastatel alustas Arvo Leibur koostööd orkestriga Nieuw Sinfonietta Amsterdam (praegune Amsterdam Sinfonietta), 1995. aastal sai temast Holland Symfonia kontsertmeister. Külaliskontsertmeistriks on teda kutsunud sellised orkestrid nagu Haagi Residentie-orkester, Hollandi Balletiorkester, Hollandi Raadio Filharmooniaorkester, Hollandi Kammerorkester ja Tallinna Kammerorkester.

Solisti ja kammermuusikuna on Arvo Leibur esinenud kogu Euroopas. Ta on salvestanud soolo-CD “Euroopa virtuoosid” Corelli, Paganini, Handoškini, Kuulbergi, Bulli ja Wieniawski muusikaga, koos pianist Vardo Rumesseniga firmale BIS albumi Tubina viiuliteostega, lisaks mitmeid salvestusi koos Terje Terasmaa ja Heiki Mätlikuga.
Lisaks interpreeditegevusele on Arvo Leibur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia keelpilliosakonna juhataja.